ПМГ „Христо Смирненски“ с поредно блестящо представяне на математическото състезание „Европейско кенгуру“

За поредна година учениците на ПМГ „Христо Смирненски“ защитиха престижа на своето училище в Националното математическо състезание „Европейско кенгуру“, проведено на 19 март 2026 г.

В надпреварата нашите възпитаници демонстрираха задълбочени познания по математика, отлично логическо мислене и бързина при решаването на задачите. Те доказаха, че с постоянство, труд и желание се постигат високи резултати, заемайки челните позиции в област Перник.

В състезанието участваха общо 536 ученици от областта Перник (V – XII клас), като гимназията ни беше представена от 151 участници.

Във възрастова група V клас най-добре се представи Йоан Йорданов, следван от Теодор Гонков, а трета се класира Велина Христова.

От шестокласниците първите 14 места са заети изцяло от наши ученици. Тома Димитров показа увереност при решаване на задачите и спечели I място, а отлично се представиха още Филип Био (II място) и София Тренева (III място).

Седмокласниците също демонстрираха своите знания и се представиха отлично. На първо място се класира Андреа Димитрова, на второ – Златомир Иванов, а на трето – Венцислав Иванов.

От учениците от VIII клас нашите представители заеха първите седем места: I място спечели Димитър Дунков, II място – Никола Папазов, а III място – Божидар Станоев.

Според регламента на състезанието учениците от IX до XII клас работят върху една и съща състезателна тема и въпреки че са най-малки от участниците в тази възрастова група, нашите деветокласници се представиха отлично, като заеха първите 16 места в класирането.  Най-добре се представи Делян Соколов, следван от Стилиян Соколов и Ванеса Георгиева.

Във възрастова група XI клас нашите ученици отново заеха челните места. Първа награда взе Александър Василев, втора – Теодора Зеленченко, а трета – Кристина Дункова.

Учениците от XII клас също показаха своите математически умения. Първо място зае Михаела Дункова, второ – Георги Колев, а трето – Борислава Антова.

Всички ученици бяха наградени грамоти за своето достойно представяне.

Поздравления за всички участници и техните преподаватели! Тези отличия са плод на постоянство, висока мотивация и общи усилия!

Посещение на ученици в Технически университет – София

На 30.04.2026 г. ученици от XI клас в ПМГ „Христо Смирненски“  посетиха Технически университет – София, Факултет по телекомуникации, по повод Деня на отворените врати.

По време на визитата те се запознаха с модерната материална база, научиха повече за специалностите и перспективите за развитие в сферата на телекомуникациите. Учениците имаха възможност да видят отблизо как теорията се прилага на практика, като наблюдаваха демонстрации с роботи и термокамера.

Срещата беше изключително полезна и вдъхновяваща, като даде на младите хора ценна информация за техния бъдещ професионален избор.

Благодарим на екипа на факултета за поканата и топлото посрещане!

„Здравословно хранене – здравословен начин на живот“

Днес в часа на класа учениците от VIII г клас в ПМГ „Христо Смирненски“ участваха в занимание на тема „Здравословно хранене – здравословен начин на живот“ с участието и на родители, което подчерта значението на подкрепящата и здравословна среда както в училище, така и у дома. Гости на събитието бяха г-жа Емилия Грозданова – директор на ПМГ „Христо Смирненски“, и г-жа Лозка Симеонова – зам.-директор.

Темата беше представена по увлекателен и достъпен начин от Симона Гълъбовародител, и Гинка Георгиева, които запознаха учениците с основните принципи на здравословното хранене и неговото значение за ежедневната енергия, концентрация и добър тонус. Те обърнаха внимание и на връзката между балансираното хранене, качествения сън и активния начин на живот като ключови фактори за доброто физическо и психическо развитие на подрастващите.

По време на инициативата учениците имаха възможност да задават въпроси и да споделят своите навици, а родителите активно се включиха с полезни съвети и личен опит. Така се създаде открита и позитивна среда за обмен на знания и идеи.

Срещата завърши с приятна изненада – почерпка със здравословни и вкусни храни, предоставени от родителите. Този жест не само зарадва учениците, но и показа на практика, че полезното може да бъде и изключително вкусно.

Инициативата е част от усилията на училището да насърчава активното участие на родителите в училищния живот и да изгражда устойчива, подкрепяща и здравословна среда за развитие на учениците.

Ученици от ПМГ „Христо Смирненски“ вдъхновиха деца от ДГ „Пролет“ с демонстрации по роботика

На 27 април 2026 година учениците от клуба по Лего роботика към ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник и децата от четвърта подготвителна група към ДГ „Пролет“ проведоха съвместна образователна инициатива, насочена към ранното запознаване на децата с технологиите и роботиката.

Срещата бе реализирана като част от дейностите за приемственост между образователните етапи и имаше за цел да провокира интереса на най-малките към науката и инженерното мислене. Учениците от гимназията участваха като ментори и с внимание и търпение представиха своите проекти, създадени с помощта на платформите Lego Spike Prime и EZ-Robot.

Децата имаха възможност да наблюдават разнообразни роботизирани конструкции – Лего кукер, дистанционно управляема офроуд кола, авторска Лего арена за сумо битки, количка за пазаруване, робот хексапод и хуманоиден робот. Демонстрациите предизвикаха силен интерес и множество въпроси от страна на малчуганите, които с любопитство се докоснаха до света на програмирането и роботиката.

Атмосферата по време на събитието беше изключително вдъхновяваща и приятелска. Учениците от клуба по роботика насърчаваха децата да мечтаят смело, да изследват технологиите и да развиват своето логическо мислене чрез игра и експерименти.

В знак на благодарност директорът на ДГ „Пролет“ – г-жа Даниела Йорданова връчи благодарствено писмо на директора на ПМГ „Христо Смирненски“ – г-жа Емилия Грозданова и изрази признателност към целия екип на гимназията за сътрудничеството, професионализма и вдъхновяващата работа с децата.

Съвместната инициатива доказа, че обменът на знания вдъхновява и свързва поколенията, като насърчава интереса към технологиите и поставя основа за развитие в областта на роботиката и иновациите.

Успех за ученичка от ПМГ „Христо Смирненски“ на национално състезание по английски език

Анна Борисова от VIII а клас на ПМГ „Христо Смирненски“ постигна изключителен успех, заемайки почетното второ място в своята възрастова група в националния кръг на 13-ото издание на състезанието Pearson Competition 2026.

Тя се състезава в категория PTE General, Level 1 (CEFR A2) и впечатли  с отличното си представяне, постигайки резултат от 74.5 точки от максимални 75т. Анна поделя второто място с участници от градовете Варна и Пловдив, което прави постижението ѝ още по-значимо на фона на силната конкуренция.

Състезанието преминава през няколко етапа, като в първия кръг, проведен през януари 2026 г., участие взеха над 10 000 ученици от цялата страна. До националния кръг, състоял се на 21 март 2026 г. във Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън“ в София, достигнаха само най-добре представилите се участници.

Официалната церемония по награждаването се проведе на 25 април 2026 г. в София, в хотел „София Балкан Палас“ , по време на Националната конференция на учителите по английски език.

Постижението на Анна Борисова е повод за гордост както за нея самата, така и за нейното училище и преподаватели. То е доказателство за високото ниво на езиковата подготовка и за упорития труд, който стои зад успеха.

Поздравления за високото постижение и пожелания за бъдещи успехи!

22 април- Международен ден на Земята

По повод 22 април – Международния ден на Земята, учениците от IX г клас в ПМГ „Христо Смирненски“ организираха образователна инициатива, насочена към по-малките им съученици. Те посетиха учениците от V a клас и проведоха образователна игра със състезателен характер, включваща въпроси, свързани с опазването на околната среда и нашата планета. Чрез забавна и екипна работа петокласниците не само провериха знанията си, но и научиха нови интересни факти за Земята.

Втората инициатива, свързана с отбелязването на Деня на Земята, бе реализирана с подкрепата на Общински младежки съвет – Перник, който отправи покана за участие в „Пролетно почистване“, и Ученическия съвет при ПМГ „Христо Смирненски“. В рамките на тази кампания учениците  от осми, девети и десети клас, заедно със свои преподаватели, активно се включиха в почистването на двора на училището, демонстрирайки отговорност и грижа към околната среда.

Събраните отпадъци бяха събрани разделно, за да бъдат рециклирани.

 

С тези дейности нашите ученици показаха, че дори малките стъпки са с голямо  значение по пътя към промяната за опазването на околната среда и грижата за  природата. Денят премина под знака на знанието, сътрудничеството и активната гражданска позиция – ценности, които изграждат отговорни и ангажирани млади хора.

Благодарим на всички, които се включиха в инициативите!

Участие на ученици от ПМГ „Христо Смирненски“ в състезанията по информатика през м. април 2026

През месец април 2026 година учениците от клуб „Състезателно програмиране“ в ПМГ „Христо Смирненски“  с ръководител г-жа Румяна Ачанова участваха в 3 състезания по информатика и представиха достойно нашето училище.

На 1 април 2026 година Теодор Петров, Момчил Емилов, Йоан Йорданов от V а клас,  Мариян Димитров от VI а клас и Димитър Дунков от VIII а клас участваха в пролетното издание на SOFIA OPEN – Откритото първенство на София по информатика за ученици. Осмокласникът Димитър Дунков завоюва сребърен медал в състезателна група С, а шестокласникът Мариян Димитров спечели бронзов в състезателна група D.

На 16 април Теодор Петров, Мариян Димитров и Димитър Дунков представиха училището в Пролетните състезания по информатика в град Бургас. И отново имаме постижения! Димитър Дунков получи грамота за отлично представяне, а Мариян Димитров – грамота за много добро представяне.

На 16 и 17 април в град Бургас се проведе и Международният турнир по информатика за напреднали (IATI). Българските състезатели участваха присъствено, а чуждестранните – онлайн. Нашият участник в група С (младша възраст) Димитър Дунков се представи блестящо и завоюва бронзов медал.  С постиженията си в състезанията и олимпиадата по информатика през тази учебна година  Димитър беше на крачка от включване в разширения национален отбор младша възраст. От сърце му пожелаваме през следващата учебна година да завоюва мястото си в разширения национален отбор старша възраст!

Тържествено отбелязване на 150-годишнината от Априлското въстание

Днес, 20.04.2026 г., учениците от ПМГ „Христо Смирненски“ с дълбоко преклонение отбелязаха 150-годишнината от Априлското въстание – едно от най-величавите и съдбовни събития в българската история, превърнало се в символ на непреклонния стремеж към свобода и национално достойнство.

С вдъхновение, емоция и чувство за отговорност към историческата памет учениците представиха богата художествено-музикална програма, чрез която припомниха значимостта на делото на българските революционери. В своите слова те разкриха ролята на Гюргевския революционен комитет като организатор и двигател на въстанието, както и саможертвения път на неговите дейци. С особено вълнение бяха пресъздадени животът и делото на бележити личности като Захари Стоянов, баба Тонка, Стефан Стамболов, Тодор Каблешков, Георги Бенковски и Райна Княгиня – имена, останали завинаги в националната ни памет.

Дълбоко въздействащи бяха и разказите за героизма и саможертвата на Кочо Чистименски и Спас Гинов – символи на непоколебимата воля за свобода, както и споменът за безсмъртния подвиг на Ботевата чета, превърнал се в олицетворение на върховната жертва в името на родината.

Празничната атмосфера бе допълнена от изпълненията на емблематичните възрожденски песни „Кой уши байряка?“ и „Къде си, вярна ти любов народна?“ по текстове на Добри Чинтулов. Техните въздействащи мелодии и силни послания докоснаха сърцата на всички присъстващи и събудиха чувство на гордост, принадлежност и признателност към делото на предците ни.

 

Особено впечатляващ беше и рециталът на откъси от „Епопея на забравените“ от Иван Вазов – „Каблешков“, „Възпоминания от Батак (разказ от едно дете)“ и „Бенковски“. Чрез силата на Вазовото слово учениците успяха да пресъздадат трагизма, героизма и величието на онези съдбовни дни, оставили дълбок отпечатък в националното ни съзнание.

Акцент в програмата бе и акростихът „България“, създаден от Радослав Руменов, ученик от VІІІ а клас. Със своята искреност, оригиналност и силно патриотично послание той допринесе за още по-силното емоционално въздействие на събитието.

Тържественото отбелязване на 150-годишнината от Априлското въстание се превърна не само в урок по история, но и в урок по родолюбие, памет и духовност. Ние сме наследници на мъдър, културен и непреклонен народ, който е отстоявал своята свобода и е оставил ярка следа в човешката история. Днес повече от всякога осъзнаваме, че трябва да пазим тази памет жива – да я носим в сърцата си и да я предаваме на следващите поколения. Защото само народ, който познава своето минало, може уверено да гради своето бъдеще.

Ние знаем кои сме, откъде идваме, за какво живеем и накъде отиваме.

още снимки

Протокол с резултатите от „Пролетно математическо състезание“ за ученици от IV клас, проведено на 28.03.2026 година

Ученици, които са се явили на състезанието, но имената им не присъстват в протокола, са подадени от училището, в което се обучават, с фиктивен номер. За фиктивния номер моля да се обръщате към училището, в което се обучава ученикът.

Оценката на областната комисия е окончателна и не подлежи на обжалване.

График за запознаване на учениците с писмените си работи от ПМС за учениците от IV клас:

на 17. 04.2026 г. от 8:00 -13:00 ч.;

на 20.04.2026 г. от 9:00 -12:00 ч.

на 21.04.2026 г. от 8:00 -13:00 ч.

 в сградата на “ПМГ „Христо Смирненски“.

Ред за запознаване: Учениците имат право да се запознаят с писмената си работа в указания срок, в присъствието на родител и член на комисията за проверка и оценка на писмените работи, не по-късно от 3 /три/ дни от обявяването на резултатите.

Писмените работи НЕ СЕ копират, не се снимат и не се изнасят извън определеното за разглеждане на работите помещение.