Тематичен ден по безопасност на движението по пътищата в ПМГ „Христо Смирненски“ – гр.Перник

 

На 11 юни 2026 г. в ПМГ „Христо Смирненски“ в изпълнение на Мярка № 37 „Въвеждане на тематичен ден по безопасност на движението по пътищата във всички преподавани за деня учебни предмети“ за втори път през учебната 2025/2026 година бе проведен Тематичен ден по безопасност на движението по пътищата (БДП).

В рамките на инициативата учителите успешно интегрираха темата за пътната безопасност в обучението по различни учебни предмети, като предоставиха на учениците възможност да затвърдят знанията си и да формират отговорно отношение към безопасното поведение на пътя.

Учениците от VIII г клас, заедно със своя учител по английски език Александра Димитрова, представиха презентация на тема „Как да се движим безопасно – права и задължения“. Те акцентираха върху основните правила за безопасно участие в движението и ролята на всеки участник в пътната среда.

Под ръководството на своя учител Елена Николова учениците от VIII б клас проведоха урок по английски език на актуалната тема „Безопасно управление на тротинетка“, като обсъдиха правилата и отговорностите при използването на този все по-популярен вид транспорт.

Учениците от VIII а клас, под ръководството на своя учител Ралица Иванова, се включиха с голям ентусиазъм в куиз, посветен на пътните знаци, изучавани на английски език по време на първия тематичен ден по БДП, проведен през първия учебен срок на учебната 2025/2026 година. Те демонстрираха отлични познания и активно участие в състезателната форма на обучение.

В час по история и цивилизации учениците от IX  б клас, под ръководството на д-р Мария Александрова, анализираха реална пътна ситуация от ежедневието. Те влязоха в ролята на водач на лек автомобил и обсъдиха важно решение – дали да изпреварят спрял на автобусна спирка автобус, или да изчакат неговото потегляне. След задълбочено обсъждане учениците единодушно стигнаха до извода, че най-безопасното решение е да намалят скоростта, да изчакат автобуса да потегли и едва след това да го изпреварят.

Учениците от X б клас представиха презентация на тема „Автомобилите в България в историческия период 1944–1989 г. Теодор Тутулов разказа за особеностите на плановата икономика, за икономическите връзки в рамките на СИВ и за причините, поради които българските граждани са използвали предимно автомобили, произведени в страните от Източна Европа. Даян Стоянов, Венислав Петров, Арина Иванова и Самуил Петров представиха най-популярните автомобилни марки от периода – „Лада“, „Москвич“, „Трабант“, „Вартбург“ и „Шкода“. Александра Новева обясни значението на понятието „номенклатура“ и представи автомобила „Волга М-21“, а Магдалена Лозанова допълни информацията с интересни факти за произвежданите в ограничени количества в България автомобили „Булгаррено“ и „Пирин-Фиат“.

В деня, посветен на безопасността на движението по пътищата, учениците не само научиха нови и интересни факти, но и показаха завидни знания за автомобилите, тротинетките, пътните знаци и правилата за движение. Те доказаха, че интерактивното обучение може да бъде едновременно полезно, ангажиращо и мотивиращо.

Подобни инициативи възпитават отговорно отношение към безопасността на пътя, развиват практически умения и насърчават учениците да бъдат активни, информирани и съзнателни участници в движението. Нека заедно продължим да изграждаме култура на безопасност, отговорност и взаимно уважение на пътя!

 

 

Открит урок, посветен на Христо Ботев

На 2 юни 2026 г.  учениците от ІХ б клас в ПМГ „Христо Смирненски“ под ръководството на своя учител по история и цивилизации д-р Мария Александрова, проведоха открит урок, посветен на делото и безсмъртния подвиг на великия български поет и революционер Христо Ботев. С литературно-музикална програма те отбелязаха 150 години от гибелта на героя.

Изготвената от тях презентация по увлекателен и съдържателен начин представи живота и делото на Христо Ботев, а впечатляващият рецитал запозна присъстващите с едни от най-обичаните му творби.

Особено въздействащ момент в програмата бе изпълнението на Николай Иванов, който се превъплъти в образа на Христо Ботев и прочете с вълнение неговото прощално писмо.

Деветокласниците доказаха, че заветите на Ботев продължават да вдъхновяват младите поколения, да възпитават родолюбие, отговорност и уважение към българската история.

Докато има млади хора, които пазят паметта за националните герои и носят България в сърцата си, делото на Христо Ботев ще остане живо, а подвигът му – безсмъртен.

Пореден успех за отбора по тенис на маса в ПМГ „Христо Смирненски“

За трета поредна година отборът по тенис на маса за девойки (VIII–X клас) на ПМГ „Христо Смирненски“ се нарежда сред десетте най-добри училищни отбора в България и заслужено извоюва правото да участва във финалния етап на националните ученически игри.

Тази година финалната надпревара се проведе в гр. Свищов в периода 4–7 юни 2026 г. Нашите състезателки демонстрираха отлична подготовка, силен характер и борбен дух. След оспорвани срещи и много усилия те завоюваха второто място в крайното класиране и заслужено станаха републикански вицешампионки.

В индивидуалната надпревара първата ракета на отбора – Нина Николова от X г клас – се наложи убедително над своите съпернички и заслужено спечели шампионската титла, класирайки се на първо място.

Учебната година беше изключително успешна за спортните отбори на гимназията. Освен отбора по тенис на маса – девойки VIII–X клас, в зоналния етап на ученическите игри участваха и отборите по тенис на маса – юноши VIII–X клас, волейбол – юноши VIII–X клас и девойки XI–XII клас, както и баскетбол – юноши VIII–X клас.

Поздравления за отличното представяне на всички ученици и техните ръководители! Пожелаваме им още много бъдещи успехи и поводи за гордост!

Регионална инициатива „STE(А) ден“ – 05.06.2026 г.

На 05.06.2026 г. в ТПГ „Мария Кюри” град Перник се проведе Четвъртата регионална инициатива „STE(А)M ден“ за споделяне на педагогически практики в преподаването на природни науки. Организатор на събитието е РУО – Перник.

Участие в инициативата взеха и партньорите от междуинституционална мрежа между РУО – Перник и РУО – Кюстендил за споделяне на педагогически практики от STEM направлението и за осъществяване на професионална подкрепа.

Инициативата се проведе с цел да се популяризират добрите практики в STEM направлението. Участниците от област Перник и от област Кюстендил представиха пред колеги своя опит, инструментариум и техники за стимулиране на интереса и креативността на учениците, както и проведоха професионална дискусия.

Преди началото на инициативата ученици от X г клас, профил „Природни науки“ в ПМГ „Христо Смирненски“, които са основатели на първата в страната ученическа мрежа „Въздух за здраве“, представиха пред участниците своята дейност. Те запознаха присъстващите с идеята за изграждане на ученически структури в различни училища, насочени към насърчаване на здравословния начин на живот и повишаване на информираността по значими здравни теми. Учениците представиха реализираните до момента инициативи и отправиха покана към училищата от област Кюстендил да се включат в бъдещи съвместни дейности за разширяване на ученическата мрежа.

Г-жа Юлиана Ангелова – старши учител по физика и астрономия в ПМГ „Христо Смирненски“, представи своя педагогическа практика на тема „Инженеринг на щъркелово гнездо“, която предизвика интерес сред участниците с интердисциплинарния си подход и практическа насоченост.

Във форума участваха още Емилия Грозданова – директор на ПМГ „Христо Смирненски“, Лозка Симеонова – заместник-директор, и Милена Асенова – главен учител по химия и опазване на околната среда.

Събитието предостави ценна възможност на учителите по природни науки от област Перник и Кюстендил да обменят професионален опит, да споделят ефективни методи и ресурси за работа и да почерпят нови идеи и вдъхновение за бъдещата си педагогическа практика.

СЪОБЩЕНИЕ

Ръководството на ПМГ „Христо Смирненски“ уведомява учениците, заявили желание за участие в „Математика за всеки“ на 07.06.2026 г., да се явят  в основната сграда на училището, етаж трети до 8.45 часа. Учениците да представят при влизане лична ученическа карта. Началото на състезанието е 9.00 ч.

Съобщение за математическото състезание „Математика за всеки“ за ученици от IV клас

Уважаеми родители и ученици,

Съгласно Заповед  № РД 09-2075/26.08.2025 г. на Министъра на образованието и науката Ви уведомяваме, че математическото състезание „Математика за всеки“ за ученици от IV клас ще се проведе на 07.06.2026 г.

Заявления за участие в състезанието се подават до 03.06.2026 г. включително в канцеларията на ПМГ „Христо Смирненски“ или на имейл info-1403219@edu.mon.bg

ПМГ „Христо Смирненски“ е победител в регионалното състезание „Роботика за България“

ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник е победител в регионалното състезание „Роботика за България“, организирано от SAP и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).  Състезанието се проведе на 30 май 2026 г. в гр. София.

Отбор I.C.A.K.A.  – Сава Миланов, Филип Био, Ивайло Любомиров и Кристиян Борисов от  VІ а клас на ПМГ „Христо Смирненски“, се класира на първо място от общо 20 отбора по роботика за региона и завоюва престижни отличия в две категории:

  • Отличие за „Робо дизайн“
  • Отличие за „Робо игра“

Учениците от отбора участват за първа година в подобно мащабно състезание, но въпреки това положиха огромни усилия и старание и успехът им е повече от заслужен. Те доказаха, че с много труд и упоритост няма невъзможни неща.

Отбор CodeX – Рая Григорова, Александър Христов, Николай Иванов, Никола Драгомиров  и Кристиан Евтимов от ІХ б клас, също спечелиха отличия в две категории:

  • Отличие за „Изследователски проект“
  • Отличие „Награда за щанд“

Останалите отбори от училището: TerminatorX – Александра  Тодорова и Иван Божичков от ХІІ в клас, Анна Върбанова – ХІІ а клас, Ивайло Станимиров – ІХ б и Даян Стоянов – Х б клас и Xtreme – Александра Новева, Арина Иванова, и Даная Крумова от  Х б клас, се представиха повече от достойно и възхитиха журито със своите проекти и борбен дух за победа.

Състезанието се провежда в четири категории – Отборна игра, Изследователски проект, Робо дизайн и Робо игра,  като най-добре представилите се отбори във всички категории се класират за финалите.

Поздравления за ръководителите на клуба – Румяна Славова и Юлиана Ангелова, както и за всички участници, които с талант, постоянство и екипна работа защитиха достойно името на училището и показаха, че младите хора от ПМГ „Христо Смирненски“ са сред бъдещите лидери в областта на технологиите, иновациите и роботиката в България.

 

 

 

Пореден триумф за ПМГ „Христо Смирненски“ на Великденското математическо състезание

Учениците на ПМГ „Христо Смирненски“ за пореден път доказаха, че са безапелационен лидер в математическото образование в област Перник. На провелото се на 25 април 2026 година Великденско математическо състезание нашите възпитаници демонстрираха задълбочени познания и логическо мислене. Спечелените челни позиции и награди са доказателство, че с труд, постоянство и мотивация се постигат и най-високите цели.

От най-малките ученици на гимназията – петокласниците, златен медал спечели Йоан Йорданов, а след него се наредиха Велина Христова със сребърен медал и Мартин Цветанов с бронзов медал. С грамоти за отлично представяне бяха наградени Миа Александрова и Светослав Станимиров.

От шестокласниците златният медал спечели София Тренева, сребърен – Кристиян Борисов, а бронзов – Тома Димитров. Петър Игнатов и Никол Горанова бяха отличени с грамоти.

От учениците от VIII клас на първо място със златен медал се нареди Борис Колев, сребърният медал взе Самуил Първанов, а Златомир Иванов – бронзов медал. Грамоти получиха Симеон Върбанов, Борислав Вълчанов и Венцислав Иванов.

Учениците от VIII клас също заеха челните места във своята възрастова група. Димитър Дунков спечели златен медал, Виктор Романов – сребърен, а Ангел Папазов – бронзов. Носители на грамоти са  – Ивайла Николчева, Никола Папазов и Виктор Иванов.

Поздравления за всички участници и техните преподаватели по математика – Георги Михайлов, Иванка Славова и Гергана Цачева! Тези отличия са плод на постоянство, висока мотивация и общи усилия!

Наградени ученици в конкурс за Христо Ботев

Ученици от ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник взеха участие в конкурс, организиран от ПГТЕ „Христо Ботев“ по повод 150-годишнината от гибелта на Христо Ботев.

В категорията за рисунка – портрет на Христо Ботев, под ръководството на г-н Кирил Георгиев – учител по изобразително изкуство, се включиха ученици от V и VIII клас. Награждаването се състоя на 27 май 2026 г. в Художествена галерия „Марин Гогев“ към НЧ „Съзнание“.  Ясмина Боянова от VIII a клас зае трето място, Киара Захариева от VIII а клас и Кристиян Спасов от V a клас получиха специална награда от журито, а Йоана Злидолска, Адриана Крумова и Белослава Пейчева бяха отличени с грамоти за участие.

Ученици от VIII клас участваха и в конкурса за мултимедийна презентация на тема „Ботев в сърцето“ под ръководството на г-жа Кристияна Георгиева – учител по информатика и ИТ. Награждаването се състоя на 28 май 2026 г. в сградата на ПГТЕ „Христо Ботев“. Божидар Станоев от VIII а клас спечели първо място, а Анна Борисова от VIII а клас зае второ място. Грамоти за участие в тази категория получиха Радина Видинова от VIII а, Кристиан-Оливер Голд, Майкъл Александров, Пресиана Бадия и Симона Колева от VIII б клас и  Мария Кирилова и Иванина Богомилова от VIII в клас.

Поздравления за достойното представяне на учениците и техните ръководители!