
На 11 юни 2026 г. в ПМГ „Христо Смирненски“ в изпълнение на Мярка № 37 „Въвеждане на тематичен ден по безопасност на движението по пътищата във всички преподавани за деня учебни предмети“ за втори път през учебната 2025/2026 година бе проведен Тематичен ден по безопасност на движението по пътищата (БДП).
В рамките на инициативата учителите успешно интегрираха темата за пътната безопасност в обучението по различни учебни предмети, като предоставиха на учениците възможност да затвърдят знанията си и да формират отговорно отношение към безопасното поведение на пътя.
Учениците от VIII г клас, заедно със своя учител по английски език Александра Димитрова, представиха презентация на тема „Как да се движим безопасно – права и задължения“. Те акцентираха върху основните правила за безопасно участие в движението и ролята на всеки участник в пътната среда.
Под ръководството на своя учител Елена Николова учениците от VIII б клас проведоха урок по английски език на актуалната тема „Безопасно управление на тротинетка“, като обсъдиха правилата и отговорностите при използването на този все по-популярен вид транспорт.
Учениците от VIII а клас, под ръководството на своя учител Ралица Иванова, се включиха с голям ентусиазъм в куиз, посветен на пътните знаци, изучавани на английски език по време на първия тематичен ден по БДП, проведен през първия учебен срок на учебната 2025/2026 година. Те демонстрираха отлични познания и активно участие в състезателната форма на обучение.
В час по история и цивилизации учениците от IX б клас, под ръководството на д-р Мария Александрова, анализираха реална пътна ситуация от ежедневието. Те влязоха в ролята на водач на лек автомобил и обсъдиха важно решение – дали да изпреварят спрял на автобусна спирка автобус, или да изчакат неговото потегляне. След задълбочено обсъждане учениците единодушно стигнаха до извода, че най-безопасното решение е да намалят скоростта, да изчакат автобуса да потегли и едва след това да го изпреварят.
Учениците от X б клас представиха презентация на тема „Автомобилите в България в историческия период 1944–1989 г. Теодор Тутулов разказа за особеностите на плановата икономика, за икономическите връзки в рамките на СИВ и за причините, поради които българските граждани са използвали предимно автомобили, произведени в страните от Източна Европа. Даян Стоянов, Венислав Петров, Арина Иванова и Самуил Петров представиха най-популярните автомобилни марки от периода – „Лада“, „Москвич“, „Трабант“, „Вартбург“ и „Шкода“. Александра Новева обясни значението на понятието „номенклатура“ и представи автомобила „Волга М-21“, а Магдалена Лозанова допълни информацията с интересни факти за произвежданите в ограничени количества в България автомобили „Булгаррено“ и „Пирин-Фиат“.
В деня, посветен на безопасността на движението по пътищата, учениците не само научиха нови и интересни факти, но и показаха завидни знания за автомобилите, тротинетките, пътните знаци и правилата за движение. Те доказаха, че интерактивното обучение може да бъде едновременно полезно, ангажиращо и мотивиращо.
Подобни инициативи възпитават отговорно отношение към безопасността на пътя, развиват практически умения и насърчават учениците да бъдат активни, информирани и съзнателни участници в движението. Нека заедно продължим да изграждаме култура на безопасност, отговорност и взаимно уважение на пътя!












































На 05.06.2026 г. в ТПГ „Мария Кюри” град Перник се проведе Четвъртата регионална инициатива „STE(А)M ден“ за споделяне на педагогически практики в преподаването на природни науки. Организатор на събитието е РУО – Перник.

















































