ПМГ „Христо Смирненски“ е победител в регионалното състезание „Роботика за България“

ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник е победител в регионалното състезание „Роботика за България“, организирано от SAP и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ).  Състезанието се проведе на 30 май 2026 г. в гр. София.

Отбор I.C.A.K.A.  – Сава Миланов, Филип Био, Ивайло Любомиров и Кристиян Борисов от  VІ а клас на ПМГ „Христо Смирненски“, се класира на първо място от общо 20 отбора по роботика за региона и завоюва престижни отличия в две категории:

  • Отличие за „Робо дизайн“
  • Отличие за „Робо игра“

Учениците от отбора участват за първа година в подобно мащабно състезание, но въпреки това положиха огромни усилия и старание и успехът им е повече от заслужен. Те доказаха, че с много труд и упоритост няма невъзможни неща.

Отбор CodeX – Рая Григорова, Александър Христов, Николай Иванов, Никола Драгомиров  и Кристиан Евтимов от ІХ б клас, също спечелиха отличия в две категории:

  • Отличие за „Изследователски проект“
  • Отличие „Награда за щанд“

Останалите отбори от училището: TerminatorX – Александра  Тодорова и Иван Божичков от ХІІ в клас, Анна Върбанова – ХІІ а клас, Ивайло Станимиров – ІХ б и Даян Стоянов – Х б клас и Xtreme – Александра Новева, Арина Иванова, и Даная Крумова от  Х б клас, се представиха повече от достойно и възхитиха журито със своите проекти и борбен дух за победа.

Състезанието се провежда в четири категории – Отборна игра, Изследователски проект, Робо дизайн и Робо игра,  като най-добре представилите се отбори във всички категории се класират за финалите.

Поздравления за ръководителите на клуба – Румяна Славова и Юлиана Ангелова, както и за всички участници, които с талант, постоянство и екипна работа защитиха достойно името на училището и показаха, че младите хора от ПМГ „Христо Смирненски“ са сред бъдещите лидери в областта на технологиите, иновациите и роботиката в България.

 

 

 

Пореден триумф за ПМГ „Христо Смирненски“ на Великденското математическо състезание

Учениците на ПМГ „Христо Смирненски“ за пореден път доказаха, че са безапелационен лидер в математическото образование в област Перник. На провелото се на 25 април 2026 година Великденско математическо състезание нашите възпитаници демонстрираха задълбочени познания и логическо мислене. Спечелените челни позиции и награди са доказателство, че с труд, постоянство и мотивация се постигат и най-високите цели.

От най-малките ученици на гимназията – петокласниците, златен медал спечели Йоан Йорданов, а след него се наредиха Велина Христова със сребърен медал и Мартин Цветанов с бронзов медал. С грамоти за отлично представяне бяха наградени Миа Александрова и Светослав Станимиров.

От шестокласниците златният медал спечели София Тренева, сребърен – Кристиян Борисов, а бронзов – Тома Димитров. Петър Игнатов и Никол Горанова бяха отличени с грамоти.

От учениците от VIII клас на първо място със златен медал се нареди Борис Колев, сребърният медал взе Самуил Първанов, а Златомир Иванов – бронзов медал. Грамоти получиха Симеон Върбанов, Борислав Вълчанов и Венцислав Иванов.

Учениците от VIII клас също заеха челните места във своята възрастова група. Димитър Дунков спечели златен медал, Виктор Романов – сребърен, а Ангел Папазов – бронзов. Носители на грамоти са  – Ивайла Николчева, Никола Папазов и Виктор Иванов.

Поздравления за всички участници и техните преподаватели по математика – Георги Михайлов, Иванка Славова и Гергана Цачева! Тези отличия са плод на постоянство, висока мотивация и общи усилия!

Наградени ученици в конкурс за Христо Ботев

Ученици от ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник взеха участие в конкурс, организиран от ПГТЕ „Христо Ботев“ по повод 150-годишнината от гибелта на Христо Ботев.

В категорията за рисунка – портрет на Христо Ботев, под ръководството на г-н Кирил Георгиев – учител по изобразително изкуство, се включиха ученици от V и VIII клас. Награждаването се състоя на 27 май 2026 г. в Художествена галерия „Марин Гогев“ към НЧ „Съзнание“.  Ясмина Боянова от VIII a клас зае трето място, Киара Захариева от VIII а клас и Кристиян Спасов от V a клас получиха специална награда от журито, а Йоана Злидолска, Адриана Крумова и Белослава Пейчева бяха отличени с грамоти за участие.

Ученици от VIII клас участваха и в конкурса за мултимедийна презентация на тема „Ботев в сърцето“ под ръководството на г-жа Кристияна Георгиева – учител по информатика и ИТ. Награждаването се състоя на 28 май 2026 г. в сградата на ПГТЕ „Христо Ботев“. Божидар Станоев от VIII а клас спечели първо място, а Анна Борисова от VIII а клас зае второ място. Грамоти за участие в тази категория получиха Радина Видинова от VIII а, Кристиан-Оливер Голд, Майкъл Александров, Пресиана Бадия и Симона Колева от VIII б клас и  Мария Кирилова и Иванина Богомилова от VIII в клас.

Поздравления за достойното представяне на учениците и техните ръководители!

 

ПМГ „Христо Смирненски“ с престижни отличия по случай 24 май

ПМГ „Христо Смирненски“ – Перник беше удостоена  с плакет за значителен принос и заслуги в образованието от кмета на Община Перник г-н Станислав Владимиров по време на официалната церемония по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.

В рамките на празничното събитие бяха отличени и представители на педагогическия екип на гимназията за своя професионализъм, отговорност и принос към развитието на образованието в общината.

С плакет за значителен принос в сферата на образованието беше наградена г-жа Владислава Петрова – заместник-директор по учебно-производствената дейност в ПМГ „Христо Смирненски“. С диплом за принос и заслуги в образователната дейност беше отличена г-жа Ива Димитрова – старши учител по български език и литература.

Признанието е висока оценка както за професионалните качества на отличените педагогически специалисти, така и за последователната работа на ПМГ „Христо Смирненски“ в утвърждаването на качественото образование и възпитаването на успешни млади хора.

Ръководството и колективът на гимназията поздравяват своите отличени колеги и им пожелават здраве, вдъхновение и нови професионални успехи в благородната мисия да образоват и мотивират бъдещите поколения.

Ученическата мрежа „Въздух за здраве“ с участие във фотоизложбата „Въздухът“

Членовете на Ученическата мрежа „Въздух за здраве“ към ПМГ „Христо Смирненски“ под ръководството на г-жа Емилия Грозданова – директор на ПМГ „Христо Смирненски“, д-р Веселина Никифорова – учредител на лекарската мрежа към сдружение „Въздух за здраве“, г-жа Милена Асенова – главен учител по химия и опазване на околната среда, и г-жа Десислава Стойнева – класен ръководител на Х г клас, профил „Природни науки“, взеха участие в официалното откриване на фотоизложбата от Националния фотоконкурс „Въздухът“.

Фотоизложбата, която представя 40 фотографии, е разположена на открито на „Моста на влюбените“ до НДК в София. Тя е организирана от сдружение „Въздух за здраве“, Столичната община и Нов български университет, с подкрепата на международната инициатива Breathe Cities, насочена към подобряване качеството на въздуха в градската среда. Изложбата предоставя възможност на широката общественост да се докосне до творческия поглед на участниците върху един от най-значимите екологични и здравни проблеми на съвремието.

Особена гордост за първата в България Ученическа мрежа „Въздух за здраве“ към ПМГ „Христо Смирненски“ е включването на тяхна фотография сред експонираните творби. Това признание е резултат от активната работа на учениците по темата за качеството на въздуха и тяхното желание чрез силата на фотографията да насочат общественото внимание към проблемите на замърсяването и необходимостта от устойчиви решения.

Основната цел на конкурса и изложбата е да направят видим един често „невидим“ проблем – замърсяването на въздуха. Чрез съчетаването на изкуството, науката и обществените политики инициативата успява да представи темата по достъпен и въздействащ начин, като провокира размисъл и насърчава активна гражданска позиция. Всяка фотография разказва своя история и отправя послание за необходимостта от общи усилия в името на по-чиста и здравословна околна среда.

Събитието предизвика значителен обществен интерес и събра представители на медиите, фотографската общност, здравни специалисти, участници в конкурса, представители на институции, неправителствени организации и граждани, обединени от стремежа към по-добро качество на живот.

Фотоизложбата е финалният етап от мащабна информационна и образователна кампания, започнала с представянето на значимо здравно проучване за София и продължила чрез поредица от творчески работилници със студенти от Нов български университет. Кампанията успешно обединява усилията на медицинската общност, академичните среди, местната власт и гражданското общество около разбирането, че чистият въздух е основно човешко право и ключово условие за здравословен и пълноценен живот.

Участието на учениците от ПМГ „Христо Смирненски“ в тази инициатива е пример за активност, отговорност и ангажираност към обществено значими каузи. Техният принос показва, че младите хора могат да бъдат двигател на положителна промяна и вдъхновение за своите връстници и за цялото общество в борбата за по-чист въздух и по-здравословна среда за живот.

Изпращане на Випуск 2026

На 15 май 2026 г. ПМГ „Христо Смирненски“ тържествено изпрати своя Випуск 2026 с емоционална церемония в салона на ОДК Перник. Празничното събитие събра ученици, учители, родители и гости, за да отбележат края на един важен етап и началото на нов път за зрелостниците.

Специален гост на тържеството беше г-н Стефан Кръстев – заместник-кмет на Община Перник, който отправи поздрав към абитуриентите и им пожела смелост, увереност и успехи във всяко тяхно бъдещо начинание.

Директорът на гимназията – г-жа Емилия Грозданова – поздрави зрелостниците с топли и вдъхновяващи думи. Тя изрази своята гордост от постигнатите успехи на учениците и им пожела да следват мечтите си, да бъдат достойни и устремени млади хора и никога да не забравят своето училище.

С плакет за високи постижения и принос за издигане престижа на гимназията беше отличен Георги Емилов Колев от XII а клас. Десетки зрелостници от Випуск 2026 получиха грамоти за отличен успех, активна дейност и значими постижения в образователния и обществения живот на училището.

Тържеството премина с много емоции, усмивки и вълнение. С трогателни думи на благодарност към своите учители и родители абитуриентите се разделиха с училището, което години наред е било техен втори дом. Сълзи от радост и носталгия се преплетоха с удовлетворението от извървения път и постигнатите успехи.

Мили момичета и момчета, на добър час!

Пред вас се разкрива един нов свят – свят на възможности, предизвикателства и мечти. Вярвайте в себе си, бъдете смели, упорити и добри хора. Нека знанията и ценностите, които сте получили в ПМГ „Христо Смирненски“, ви водят напред по пътя към успеха.

Изявени зрелостници на ПМГ „Христо Смирненски“ бяха отличени от кмета на Перник

Четирима изявени зрелостници от ПМГ „Христо Смирненски“ бяха отличени със сертификат за постижения и икона на Свети Иван Рилски от кмета на Община Перник Станислав Владимиров по време на традиционната среща с най-изявените абитуриенти от пернишките училища. Официалната церемония се проведе днес в Дворец на културата.

  • Георги Емилов Колев – ученик от XII а клас, профил „Математически“, и възпитаник на гимназията още от V клас. Той е носител на множество отличия от национални състезания и олимпиади, сред които първо място на Националната олимпиада по география и икономика, както и участие в разширения национален отбор по география, представящ България на международната олимпиада. Георги е четирикратен участник в националния кръг на олимпиадата по география и икономика и носител на званието „Лауреат“ с отлична оценка 6,00 през настоящата учебна година. Има и редица призови класирания от математически състезания като „Коледно математическо състезание“, „Европейско кенгуру“, състезанието „Михаил Сотиров“, „Математика без граници“ и много други. Част е и от отбора на гимназията, отличен с второ място на ежегодния „Български географски фестивал“.

Георги участва активно в училищния живот и е неизменна част от екипите, подготвящи концерта „Коледна магия“, благотворителни базари и празнични тържества. Той е знаменосец на гимназията, а неговите ораторски умения, интелект, амбиция и постоянство го нареждат сред най-ярките ученици на випуск 2026. Със своята дисциплина, трудолюбие и устременост към високи цели Георги е пример за подражание и вдъхновение за своите съученици.

  • Радко Радков Касъров – ученик от XII б клас, специалност „Приложно програмиране“. Той завършва средното си образование с отличен успех и е носител на награда от конкурс за създаване на уебсайт, посветен на патрона на училището – Христо Смирненски. Със своето усърдие, последователност и стремеж към развитие Радко постига високи академични резултати и заслужено признание. Проявява подчертан интерес към космоса и авиацията и планира да продължи образованието си в областта на аерокосмическото инженерство в Технически университет Мюнхен.
  • Милета Валентинова Борисова – ученичка от XII в клас, специалност „Системно програмиране“. Тя завършва средното си образование с отличен успех и през годините активно участва в конкурси за графичен дизайн, в които печели редица призови места. Милета успешно завършва курс по чужд език по професията „Софтуерно инженерство“ към Гринуички университет. Интересите ѝ са насочени към информационните технологии и тя планира да продължи своето професионално развитие именно в тази сфера.
  • Ралица Георгиева Георгиева – ученичка от XII г клас, профил „Природни науки“. Тя завършва средното си образование с отличен успех и множество призови места от олимпиади и състезания. Ралица активно участва в инициативи на природозащитни организации, демонстрирайки ангажираност към опазването на околната среда и обществено значими каузи. Участва и в образователна мобилност по програма Еразъм+, проведена в Лайпциг. Ралица възнамерява да продължи образованието си в Софийски университет „Св. Климент Охридски“, специалност „Медицина“.

Ръководството на ПМГ „Христо Смирненски“ изказва своите сърдечни поздравления към отличените зрелостници за техните впечатляващи успехи, постоянство и достойно представяне на училището. Пожелаваме им здраве, вдъхновение, смелост и още много бъдещи постижения по пътя към осъществяването на техните мечти. Нека запазят своя стремеж към знание, доброта и развитие и с увереност да покоряват нови върхове!

XXII Национална олимпиада по география и икономика

Георги Емилов Колев от XII а  клас в ПМГ „Христо Смирненски“ бе удостоен със званието „лауреат“ на Националната олимпиада по география и икономика и получи отлична оценка 6.00, която може да бъде използвана при кандидатстване във висше учебно заведение.

Четирима ученици от ПМГ „Христо Смирненски“ – единствените участници от област Перник, постигнаха впечатляващ успех на националния кръг на XXII Национална олимпиада по география и икономика, проведен в периода 1–3 май 2026 г. в Русе.

Правото си на участие в националния кръг извоюваха Даниел Калоянов Димитров от IX а  клас, Арина Константинова Иванова от X б клас, Георги Емилов Колев и Калоян Божидаров Кожухаров от XII а клас, след като заеха призовите места на областния кръг на олимпиадата.

Още през първия състезателен ден възпитаниците на гимназията показаха отлична подготовка и знания. След успешно представяне в двата кръга на писмения изпит – със структуриран и свободен отговор, както и на мултимедийния тест – Даниел Димитров се класира на първо място във възрастова група VIII–IX клас, а Георги Колев – на второ място във възрастова група XI–XII клас. Това им осигури участие във финалния трети кръг на олимпиадата, в който сили премериха най-добрите млади географи в страната.

След окончателното класиране Даниел Димитров зае престижното четвърто място в своята възрастова група, а Георги Колев се нареди на пето място сред учениците от XI–XII клас.

Много достойно се представиха и Арина Иванова, и Калоян Кожухаров, които останаха съвсем близо до класиране сред първите седем участници в своите възрастови групи – резултат, който би им осигурил участие във финалния кръг.

Постигнатите резултати са повод за гордост както за учениците, така и за техния преподавател по география и икономика Румен Симеонов. Те са ярко доказателство за таланта, упоритостта и високото качество на обучение в ПМГ „Христо Смирненски“, която продължава да затвърждава мястото си сред водещите училища в България.

Ден на отворените врати в ПМГ “Христо Смирненски“ 07.05.2026г.

На 7 май 2026 г. ПМГ „Христо Смирненски“ – Перник отвори врати за бъдещите си ученици, родители и гости, превръщайки училището в пространство на знанието, иновациите и вдъхновението. Събитието „Ден на отворените врати“ бе организирано в рамките на проект BG05SFPR001-3.001-0001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“, по Дейност 9 – информационни дейности и кампании за повишаване привлекателността на професионалното образование и укрепване на връзката между учениците и техните родители. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Програма „Образование“ 2021 – 2027 г., съфинансирана от Европейския съюз.

Събитието събра десетки бъдещи осмокласници, родители, учители и гости, които имаха възможност да се запознаят отблизо с атмосферата в гимназията, с учебния процес, с модерната материално-техническа база и с богатите възможности за развитие, които училището предоставя. Гостите бяха посрещнати от ученици и преподаватели, които с ентусиазъм представиха различните профили, извънкласни дейности и иновативни практики, утвърдили ПМГ „Христо Смирненски“ като едно от водещите училища в региона.

Специален гост на инициативата бе г-жа Росица Симеонова – старши експерт по професионално образование и обучение в РУО – Перник, която приветства усилията на училището за модерно и качествено образование, насочено към потребностите на съвременното общество.

Официалното откриване на „Деня на отворените врати“ бе направено от директора на ПМГ „Христо Смирненски“ – г-жа Емилия Грозданова. В приветствието си тя представи визията на училището за модерно и качествено образование, насочено към развитието на ключови компетентности, дигитални умения и творческо мислене. Г-жа Грозданова акцентира върху стремежа на гимназията да предоставя обучение, което отговаря на съвременните образователни и обществени изисквания, като същевременно създава подкрепяща и мотивираща среда за учениците.

Пред гостите бе представен и държавният план-прием за учебната 2026/2027 година. Бъдещите гимназисти и техните родители получиха подробна информация за възможностите за обучение в четири паралелки – профил „Математически“, професионална паралелка „Разработка на софтуер“, профил „Природни науки“ с разширено изучаване на немски език и профил „Природни науки“ с разширено изучаване на английски език. Представени бяха както профилиращите предмети, така и перспективите за бъдеща академична и професионална реализация на учениците.

Особен интерес предизвика представянето на профил „Математически“, където ученици и преподаватели разказаха за обучението по математика, информатика и информационни технологии, както и за впечатляващите успехи на възпитаниците на гимназията в национални и международни математически състезания и олимпиади. Посетителите научиха повече за възможностите, които профилът предоставя за развитие на логическото мислене, аналитичните умения и подготовката за професии, свързани с технологиите, инженерството и науката.

Голям интерес предизвика и представянето на професионалната паралелка „Разработка на софтуер“. Учениците демонстрираха свои проекти, разработени в процеса на обучение, и показаха как теорията се превръща в практика чрез реални задачи и технологични решения. Гостите имаха възможност да се запознаят с работата по програмиране, разработка на приложения и създаване на софтуерни продукти, както и с модерните STEM технологии, използвани в обучението.

Сред най-впечатляващите акценти в програмата бе демонстрацията „Дигитална епоха в класната стая: STEM виртуална реалност“, която предизвика изключителен интерес сред бъдещите ученици. Посетителите имаха възможност да видят как съвременните технологии се интегрират в образователния процес и как виртуалната реалност превръща ученето в интерактивно и вдъхновяващо преживяване.

Истинско любопитство и възхищение предизвикаха и творческите работилници и клубове по интереси. В „Арт студио – 3D“ гостите наблюдаваха процеса на изработване на леяна хартия и демонстрации с 3D принтер, които показаха как изкуството и технологиите могат успешно да се съчетават. Клуб „Код и ток“ представи прости и сложни вградени системи, създадени от ученици, а клубът по роботика „TerminatorX“ впечатли присъстващите с демонстрации на LEGO роботи и иновативни ученически проекти.

Посетителите имаха възможност да разгледат и „Работилница за вълшебства“, където чрез интересни демонстрации и интерактивни занимания науката оживя пред очите на посетителите. В „Работилница за наука“ бяха представени експерименти и проекти по природни науки, които провокираха интереса към изследователската дейност и научното познание.

В рамките на събитието бе представен и иновативният учебен предмет „Наука и технологии“, чрез който учениците работят по проекти, развиват умения за критическо мислене, работа в екип и решаване на практически задачи. Преподавателите показаха как чрез иновативни методи на обучение учениците се превръщат в активни участници в образователния процес.

Интерес предизвикаха и заниманията по интереси в клуб „Фотография“, където учениците демонстрираха своите творчески умения и артистичен поглед към света. Представени бяха и възможностите за разширено изучаване на английски и немски език, които подготвят учениците за успешна комуникация и реализация в международна среда.

По време на целия ден в училището цареше атмосфера на ентусиазъм, любопитство и вдъхновение. Бъдещите ученици задаваха въпроси, участваха активно в демонстрациите и се запознаваха с възможностите, които ПМГ „Христо Смирненски“ предлага за тяхното развитие. Родителите имаха възможност да разговарят с преподавателите и ръководството на училището и да се убедят в високото качество на образованието и грижата за всеки ученик.

„Денят на отворените врати“ за пореден път показа, че ПМГ „Христо Смирненски“ е училище с визия за бъдещето – място, където традициите срещат иновациите, а знанието се превръща в вдъхновение и възможност за успех. Събитието затвърди авторитета на гимназията като средище на наука, технологии, творчество и модерно образование, което подготвя младите хора уверено да посрещнат предизвикателствата на съвременния свят.

Ден на ученическото самоуправление 2026г.

На 08.05.2026 г. в ПМГ „Христо Смирненски“ се проведе Денят на ученическото самоуправление – една от най-интересните и очаквани инициативи в училищния живот, която дава възможност на учениците да поемат ролята на учители и училищно ръководство.

За един ден учениците се докоснаха до отговорностите, организацията и предизвикателствата, свързани с управлението на училището и провеждането на учебния процес.

В ролята на директор влезе Томислав Симеонов от VIII а клас, заместник-директор по учебната дейност бе Костадин Петелов от XII а клас, заместник-директор по учебно- производствената дейност – Киара Захариева от VIII а клас, заместник-директор по административно-стопанската дейност – Елица Михайлова от VIII в клас, педагогически съветник – Даная Тасева от IX г клас, а длъжността касиер изпълни Никола Виденов от VIII а клас.

Ученици поеха и ролята на преподаватели в различните класове, като с желание, старание и ентусиазъм проведоха учебните занятия. Те показаха креативност, отговорност и уважение към труда на своите учители.

Денят премина с много настроение и желание за изява, а инициативата още веднъж показа активността и ангажираността на учениците в училищния живот.