Eвропейска седмица на програмирането в ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник – #CodeWeek 14-27 Октомври 2024 г.

За поредна година учениците от ПМГ „Христо Смирненски“ отбелязаха Европейската седмица на програмирането, която тази година се проведе в периода от 14-17 Октомври 2024 г.

Европейската седмица на програмирането има за цел да представи програмирането и цифровата грамотност на всички по забавен и развлекателен начин.

Възпитаниците на гимназията се включиха в много и разнообразни събития, свързани с програмирането. Ето кои бяха те:

  • Методологии за разработка на софтуер – 14.10.2024 г.

Участници: ученици от 12б клас специалност „Приложно програмиране“

Организатор: Боряна Аспарухова – старши учител по теоретично обучение

Описание на дейността: Учениците представиха своите проекти на тема „Методологии за разработка на софтуер“.  По време на презентациите на проектите си, дванадесетокланиците засегнаха въпроси свързани с методологиите за разработка на софтуер, като представиха Waterfall методология, Agile, Scrum и Kanban.

  • Състезателно програмиране –14.10.2024 г.

Участници: ученици от 11а клас профил „Математически“

Организатор: Румяна Славова – старши учител по информатика и ИТ

Описание на дейността: Учениците от 11а клас профил „Математически“ се състезаваха по отбори и решаваха задачи на езика C#  в judje система. Задачите бяха разделени на модули с различна трудност, но повечето от отборите успяха да се справят и получат максимален брой точки.

  • Лего роботика – представяне на забавни проекти по роботика – 15.10.2024 г.

Участници: ученици от клуб по Lego роботика “TerminatorX”

Организатор: Румяна Славова – старши учител по информатика и ИТ

Описание на дейността: Участниците в клуба по Лего роботика представиха своите проекти пред учениците, които за първа година ще участват в клуба. Интересът към проектите и изявите на клуба бе очаквано голям, а новите ученици нямаха търпение да конструират своя първи робот.

  • Бъдещето на интернет и AI – 15.10.2024 г.

Участници: ученици от 12б клас специалност „Приложно програмиране“

Организатор: Румяна Славова – старши учител по информатика и ИТ

Описание на дейността: Учениците представиха своите проекти на тема „ Бъдещето на интернет и AI“. По време на презентациите на проектите си, дванадесетокланиците засегнаха въпроси, свързани с начина на работа на интернет, начина на комуникация между клиент –сървър и, разбира се, най-актуалната тема в днешни дни – до каква степен би се развил в бъдеще изкуственият интелект.

  • Десктоп приложения 22.10.2024 г.

Участници: ученици от 11а клас, профил „Математически“

Организатор: Румяна Ачанова – старши учител по информатика и ИТ

Описание на дейността: Учениците създаваха приложения с графичен потребителски интерфейс чрез Windows Forms App на езика C#. Реализираха конвертор за мерни единици, валутен конвертор, приложение за квартално магазинче и други.

  • Усети емоциите! 22.10.2024 г.

Участници: ученици от 8б клас, специалност „Приложно програмиране“

Организатор: Румяна Ачанова – старши учител по информатика и ИТ

Описание на дейността: Учениците направиха списък на желани и нежелани емоции, рисуваха емотикони, разпознаваха емоции и направиха стъпка в развиване на емоционалната си интелигентност. В основата на програмирането, което осмокласниците са избрали да изучават, стои създаването на алгоритми. Организирани по групи, учениците създаваха алгоритъм за придвижване до определена емоция в игрално поле чрез 3 елементарни действия: движение направо, завъртане наляво и завъртане надясно.

  • Семинар на тема „Уеб програмиране“– 24.10.2024 г.

Участници: ученици от 11б клас специалност „Приложно програмиране“

Организатор: Румяна Славова – старши учител по информатика и ИТ

Лектор: Георги Михайлов – junior developer в Немечек България

Описание на дейността: Георги Михайлов – представител на фирма Немечек България и бивш възпитаник на ПМГ „Христо Смирненски“ представи пред учениците от 11б клас какво представлява работата на уеб програмиста. Той показа едни от най-новите тенденции и технологии в уеб програмирането и провокира интереса на бъдещите програмисти към тази професия.