Ученическа мобилност по Erasmus+ 2025 г.

Ученическа мобилност по програма Еразъм +

по проект 2024-1-BG01-Ka121-SCH-000223852 в партньорство с  Националния STEM център

В периода 05.03 – 12.03.2025 г. беше осъществена ученическа мобилност по програма Еразъм + по проект 2024-1-BG01-KА121-SCH-000223852 на Национален STEM център – София за 2024/2025 учебна година. Група от 12 ученици от ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник, ръководена от Милена Асенова-главен учител по химия и опазване на околната среда,  и Надежда Радева-учител по немски език, посети учебен кампус Гут Велитц, разположен в спокоен район близо до гр. Лайпциг, Германия https://www.gut-wehlitz.de/ . Центърът разполага с модерни удобства, включително със STEM зони, просторни стаи, зони за отдих и клуб за вечерни занимания.

Ден 1 (06.03.) Откриване на програмата с опознавателен тур на територията на учебния комплекс. На учениците беше представена мултимедийна презентация и инструктаж за правилата на територията на кампуса. След това групата  имаше възможност да се запознае с различните стажантски програми, провеждани на територията на учебния център – Електроникa, 3Д пeчат , „Smart house“, Aвтомобилни механици, Строителство, Архитектура, Е-Бъги, Разработка на игри, Горско стопанство, Гастрономия и др. Следобед учениците имаха организирана обиколка на гр. Лайпциг с местен гид. Посетени бяха основните забележителности на града – Старото кметство (Altes Rathaus), църква Свети Томас, църква Свети Николай, Новото кметство, Лайпцигска опера, Форум по съвременна история, Лайпцигския университет (вторият най-стар университет в Германия), Zum arabischen Coffe Baum, (едно от най-старите кафенета в Германия) и др.

Ден 2 (07.03.) Учениците имаха групово занимание на тема „Енергийна ефективност“, бяха запознати с различни видове енергоспестяващи технологии и им беше поставена задача за изготвяне на презентация, представяща различни видове изолация на къща и тяхната енергийна ефективност.

Ден 3 (08.03) Учениците имаха планирано посещение на паметника „Битка на народите“ ( der Völkerschlachtdenkmal) – най-големият паметник в Европа, посветен на победата над Наполеоновите войски в Битката при Лайпциг. https://www.leipzig.de/freizeit-kultur-und-tourismus/tourismus/sehenswuerdigkeiten/voelkerschlachtdenkmal

Ден 4 (09.03.) Целият ден беше посветен на посещение на зоологическата градина в Лайпциг, която е втората по големина в Европа след тази във Виена. Лайпцигската зоологическа градина е една от най-старите и най-уважавани зоологически градини в страната. Основан през 1878 г., зоопаркът има богата история и се е превърнал в модерна институция, фокусирана върху опазването, известна със своите иновативни експонати, практики за хуманно отношение към животните и принос към глобалните усилия за опазване на дивата природа. Зоологическата градина в Лайпциг е убежище за любителите на животните. С над 900 вида, настанени в щателно проектирани местообитания, зоологическата градина в Лайпциг предлага на посетителите завладяващо пътешествие из разнообразните екосистеми на света. https://www.zoo-leipzig.de/en/

Ден 5 (10.03) Учениците представиха своите презентации на  тема енергийна ефективност на сгради с различна изолация и бяха поздравени от преподавателите за отличното представяне. Основен акцент на деня беше посещението на BMW Group Werk Leipzig. Заводът е един от най-модерните в света и се фокусира върху иновациите и устойчивото производство. Учениците разгледаха производствените линии и наблюдаваха в действие високотехнологични роботи, участващи в сглобяването на автомобили. Особено впечатление направиха електрическите модели BMW 1, 2 и MINI Countryman, които се произвеждат на това място. Обиколката включваше разяснения за устойчивите производствени практики, включително използването на възобновяема енергия в завода. https://www.bmw-leipzig.de/de/home/

Ден 6 (11.03.) Сутринта учениците посетиха Образователния тренировъчен център ZAW Leipzig, който предлага професионални програми за обучение в области като мехатроника, електротехника и управление на процеси. https://www.zaw-leipzig.de/  Специалисти от центъра представиха моделите на дуалното обучение в Германия, което комбинира теоретични знания с практически умения в реална работна среда. Учениците разгледаха модерни лаборатории и демонстрационни технологии, които се използват в обучението на бъдещи специалисти.

Следобед беше проведена финална среща с представители на учебния кампус Gut Wehlitz , на която учениците бяха поздравени за отличното си представяне в програмата и им бяха връчени сертификатите за участие.

Тази мобилност беше вълнуващо преживяване за учителите и учениците на ПМГ „Христо Смирненски“ , чрез което освен нови знания и умения в областта на енергийната ефективност се създадоха и много нови контакти и нови перспективи за последващо професионално развитие. Групата се завърна вдъхновена, заредена с нова енергия и готова да приложи наученото.

Ръководството на ПМГ „Христо Смирненски“, учителите и учениците, включени в мобилността по проект 2024-1-BG01-KА121-SCH-000223852 по Програма Erasmus+ изказват искрената си благодарност на Национален СТЕМ център – гр. София за възможността да обогатят своя опит и знания, да опознаят културата на Германия и да преживеят незабравими моменти.