ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник е победител в регионалното състезание „Роботика за България“, организирано от SAP и Фондация „Работилница за граждански инициативи“ (ФРГИ). Състезанието се проведе на 30 май 2026 г. в гр. София.
Отбор I.C.A.K.A. – Сава Миланов, Филип Био, Ивайло Любомиров и Кристиян Борисов от VІ а клас на ПМГ „Христо Смирненски“, се класира на първо място от общо 20 отбора по роботика за региона и завоюва престижни отличия в две категории:
- Отличие за „Робо дизайн“
- Отличие за „Робо игра“
Учениците от отбора участват за първа година в подобно мащабно състезание, но въпреки това положиха огромни усилия и старание и успехът им е повече от заслужен. Те доказаха, че с много труд и упоритост няма невъзможни неща.
Отбор CodeX – Рая Григорова, Александър Христов, Николай Иванов, Никола Драгомиров и Кристиан Евтимов от ІХ б клас, също спечелиха отличия в две категории:
- Отличие за „Изследователски проект“
- Отличие „Награда за щанд“
Останалите отбори от училището: TerminatorX – Александра Тодорова и Иван Божичков от ХІІ в клас, Анна Върбанова – ХІІ а клас, Ивайло Станимиров – ІХ б и Даян Стоянов – Х б клас и Xtreme – Александра Новева, Арина Иванова, и Даная Крумова от Х б клас, се представиха повече от достойно и възхитиха журито със своите проекти и борбен дух за победа.
Състезанието се провежда в четири категории – Отборна игра, Изследователски проект, Робо дизайн и Робо игра, като най-добре представилите се отбори във всички категории се класират за финалите.
Поздравления за ръководителите на клуба – Румяна Славова и Юлиана Ангелова, както и за всички участници, които с талант, постоянство и екипна работа защитиха достойно името на училището и показаха, че младите хора от ПМГ „Христо Смирненски“ са сред бъдещите лидери в областта на технологиите, иновациите и роботиката в България.

























