УЧАСТИЕ В МОБИЛНОСТ ПО НП „Иновации в действие“ в ПМГ „Яне Сандански” – гр. ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
В периода 5-6 март 2025 г. ученици от ІХ г клас профил „Природни науки“ в ПМГ „Христо Смирненски“, Владислава Петрова – ЗДУПД, Лозка Симеонова – ЗДУД и Десислава Стойнева – учител по английски език, участваха в мобилност по НП на МОН „Иновации в действие“. Заедно със своите партньори НХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Благоевград и СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Земен гостуваха на ПМГ “Яне Сандански” – гр. Гоце Делчев.
Педагогическият екип и учениците на училището домакин ни посрещнаха топло и сърдечно. Г-жа Златка Милчева – заместник-директор в ПМГ “Яне Сандански”, ни запозна с визията и мисията на училището, а г-жа Екатерина Тодорова – старши учител по български език и литература, представи иновацията. Имахме възможността да разгледаме модерната материална база на училището и да се насладим на част от културното богатство на региона, като посетихме манастира “Св. Великомъченик Георги Победоносец” в гр. Хаджидимово.
Наблюдавахме интердисциплинарен урок VIII г клас по български език и литература, философия, английски език и информационни технологии на тема „Може ли инфлуенсърството да се използва за насърчаване на четенето?“. За всички това беше много интересно и различно занятие, в което разпределените в екипи осмокласници използваха разнообразни платформи и приложения – Padlet, Canva, Mentimeter и др. Урокът завърши с позитивни послания за четенето.
Вторият учебен час, който наблюдавахме, беше в VI клас по новия учебен предмет „Визуално програмиране в Minecraft. Шестокласниците бяха разделени в три екипа – “Градинари”, “Фермери” и “Строители”, а задачата им бе да създадат биоферма.
По време на посещението бяха споделени добри педагогически практики и проведени ползотворни дискусии, свързани с иновативните процеси в училище.
Домакинство на ПМГ „Христо Смирненски“ по НП на МОН „Иновации в действие“
В периода 19-20 март 2025 година ПМГ „Христо Смирненски“ – град Перник беше домакин на своите партньори по НП на МОН „Иновации в действие” – ПМГ „Яне Сандански“ – Гоце Делчев, Национална хуманитарна гимназия „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Благоевград и Средно училище „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Земен.
На официалното откриване на мобилността, на което присъства г-жа Мария Стефанова – старши експерт по природни науки и екология в РУО – Перник, ученици от Х а и ХІ а клас представиха пред своите гости презентация, с която ги запознаха с града и училището си. Показаха своя STEM кабинет, Центъра по природни науки и новия корпус, разполагащ с модерни, ефективни и отговарящи на съвременното образование мултифункционални кабинети.
Беше проведен уъркшоп „Работилница за наука и творчество“, в който пет екипа демонстрираха иновативни учебни занятия в различни предметни области физика и астрономия /с ментор Юлияна Ангелова/, биология и здравно образование /с ментор Димитрина Димитрова/, изработване на ръчно леяна хартия и 3D принтиране /с ментор Кирил Георгиев/, клуб по фотография /с ментор Десислава Стойнева/. Клубът по роботика, ръководен от Румяна Славова, направи впечатляваща демонстрация на създадените Lego роботи.
На 20 март се проведе семинар на тема: “Иновативните идеи – път към успеха“. Г-жа Лозка Симеонова – зам.-директор по учебната дейност, представи пред партньорите същността на иновативния проект на ПМГ „Христо Смирненски“ „С наука и технологии към бъдещето”, въведените иновативни елементи и постигнатите резултати.
Г-жа Десислава Стойнева – учител по английски език, представи пред гостите своя добра педагогическа практика – иновативен урок с акцент върху междупредметния интегритет. Моника Петрова, Никол Йорданова и Никол Златкова от ІХ г клас профил „Природни науки“ представиха създаденото от тях дигитално портфолио като резултат от работата по иновативния предмет „Наука и технологии“.
Гостуващите по НП „Иновации в действие” имаха възможност да разгледат града ни и да посетят Подземния музей на минното дело.
Участниците в поредната среща по програмата за мобилност по НП на МОН „Иновации в действие” обсъдиха въведените иновативни елементи и постигнатите резултати, споделиха идеи за развитието на иновативния процес на двете училища. Изразиха взаимно удовлетворение от поредната среща между училищните екипи, която осигурява възможност за осъществяване на контакти и споделяне на добри практики между училища, за които основен приоритет е иновативното образование.