Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда”
Национална програма „Изграждане на училищна STEM среда” има за цел да повиши интереса на учениците и техните постижения в областта на науките и технологиите, като подкрепи създаването на училищни центрове с фокус върху STEM. Те ще предоставят всички необходими условия за провеждането на съвременно и качествено STEM обучение в училище.
Защо е важна тази програма?
- Младите хора ще придобият нужните знания и умения, за да се реализират успешно в професиите на бъдещето;
- Учениците ще се обучават в среда и чрез методи, близки до бизнеса и реалния живот;
- Обучението в училище ще насърчава ученето чрез творчество и създаването на иновативни решения за проблеми от реалността;
- Повече млади хора ще избират да се обучават и реализират в професиите, свързани с наука и технологии;
- Младите хора могат да имат успешно бъдеще и достоен живот в България.
За включвне в Проекта кандидатстваха над 100 училища от цяла България. ПМГ “Христо Смирненски” е едно училищата, които успешно защитиха своята визия за образователна STEM среда с поглед в бъдещето.
В ПМГ ще бъде обособена “Класна стая за креативни дигитални създатели”
Реализация на проекта
Нов STEM кабинет в ПМГ „Христо Смирненски“ – град Перник
Използваемост на специфичната техника по роботика
Успехи:
Учениците от клуба взеха участие в състезание по роботика, организирано от Роботика за България и бяха класирани на трето място в първото задание на състезанието. Това беше истинско предизвикателство за тях, но те се справиха отлично.
Във второто задание от състезанието отборът ни се качи с едно ниво нагоре и бе класиран на второ място.
Клуб по роботика
Цели:
1. Развитие на изследователски умения.
2. Развитие на умения за измерване на параметри в електротехниката и електрониката.
3. Формиране на умения за конструиране на вградени системи.
4. Развитие на творчески умения за създаване на роботи и стимулиране на креативността.
5. Развитие на умения за създаване на ИИ.
Очаквани резултати и умения:
1. Овладяване на техники и умения за работа в лаборатория, безопасна работа с уреди и електронни компоненти. Развитие и прилагане на знания и умения за работа с измервателни прибори и електротехнически инструменти.
2. Развитие на умения за разпределение на ресурси и време. Развитие на умения за прилагане на знания и изясняване на понятия. Развитие на умения за работа с платки и електронни компоненти. Развитие на умения за създаване на модели от областта на вградените системи и роботиката.
3. Разбиране на основните понятия и принципи в ИИ. Разбиране на програмни езици използвани в ИИ. Разбиране и прилагане на алгоритми в ИИ. Създаване на умения за изграждане на интелигентни агенти.
4. Придобиване на знания за приложение на вградените системи и роботиката в живота на хората. Разбиране за необходимостта от вградени системи и роботи. Развитие на умения за наблюдателност и изследователски умения. Грижа за околната среда и хората чрез роботите.