На 17.12.2024 г. проф. Дария Владикова – ръководител на направление „Водородни технологии и енергийни системи“ в Институт за устойчив преход и развитие към Тракийския университет – Стара Загора и професор по електрохимия в Институт по електрохимия и енергийни системи към БАН, изнесе лекция на тема „Водород и водородната икономика“ пред ученици в ПМГ „Христо Смирненски“. Гост на събитието беше проф. Найден Шиваров – директор на Националния STEM център.
Проф. Дария Владикова запозна учениците с водородните технологии: защо водород, опасен ли е, как се получава, къде може да се използва, как осигурява намаляване на въглеродните емисии, защо говорим за водородна икономика? Учениците не само разбраха какво означава водородна електромобилност, но и видяха първата в България водородна електрическа кола (Хюндай Нексо), закупена по изследователски проект, убедиха се в нейните предимства и разбраха, че водородните технологии са вече реалност.
Разговорите с учителите след лекцията поставиха началото на едно реално сътрудничество, с което ще започнат първите стъпки в обучението чрез интегриране на подходящи теми в някои учебни часове, чрез посещения в лабораториите, където се развиват тези технологии. Една следваща стъпка е включването на училището с отбор, който да бъде подготвен да участва в международното състезание с водородни колички Horizon Grand Prix, организирано на национално ниво от Технократи – структура, която също така участва в Европейската водородна академия.
Събитието е част от дейностите на Европейската водородна академия в рамките на паневропейски проект, чиято цел е да създаде мрежа от училища и университети, за които да подготви необходимите образователни материали и да подпомогне преподавателите за тяхното усвояване, предлагайки както учебни помагала, така и модерни и атрактивни подходи и образователни средства. От България участник в проекта е Тракийския университет, който работи в партньорство с други български научни организации като центъра за върхови постижения ХИТМОБИЛ.
Проектът стартира през януари 2024 г., като за България има вече 10 училища в новосъздадената мрежа. Едно от тях е ПМГ „Христо Смирненски“ – гр. Перник. Още 10 училища ще се присъединят през 2025 със съдействието на Националния STEM център. И докато екипът на проекта подготвя материалите, българските участници искат да въведат ученици и учители в темата водородни технологии, които ще изградят една нова икономика – водородната икономика.